Наталія Роянова-Кацан

Інвестиції, перевірені часом, які є важливим пазлом світової економіки 

Власниця ювелірного бренду Jewelry Royans, який має своє виробництво, обладнане за стандартами найсучасніших тенденцій в профільній сфері. Наталя пройшла шлях від учня до 3D-майстра ювелірних виробів. Маючи досвід в ювелірному світі більш ніж 20 років, є експертом-консультантом по “ювелірним” інвестиційним накопиченням та попередній оцінці ювелірних виробів 

Наталія, ми вже з Вами спілкувалися на тему інвестицій в дорогоцінні метали, після чого отримали додаткові запитання від наших читачів. Одне з них — в чому перевага таких вкладів?

Золото – важливий пазл світової фінансової системи. Інвестиції в золото популярні у всьому світі. В Японії та Туреччині багато хто використовує метал як одну зі складових накопичувального рахунку, у В’єтнамі досить часто золотом розраховуються при купівлі нерухомості.
Такі метали як платина та паладій є дуже рідкісними й увійшли в обіг відносно недавно, трохи більш ніж 100 років тому. Використання цих матеріалів є більш характерним для промисловості, звідси можна зробити висновок, що ціна на них зростає під час загального економічного процвітання, коли на тлі прогресу підприємства вимагають все більше платини та паладію. Тобто вкладаючи як в об’єкт інвестиції в різні метали, потрібно зважено. Але навіть, якщо ви не розумієтесь глибинно, то все одно в таких інвестиціях є велика перевага. Дорогоцінні метали ніколи не впадуть до позначки нуль і вартість їх зростає постійно.

З якими питаннями до Вас приходять клієнти?

У багатьох накопичились прикраси, які «застаріли». Люди хочуть знати вартість такої прикраси. Якщо прикраса пошкоджена роками, то чи є сенс її реставрувати, чи краще дати їй «нове життя», переробивши. 
Якщо хоче продати, або придбати прикрасу. 

Зараз дуже багато реклами ломбардів. Звісно дехто у війну вимушений «приносити в жертву» прикраси цим закладам. Але є багато але. Так?

Так. Якщо Ви здаєте прикрасу під заставу і впевнені, що поверне — це одне питання, а якщо продаєте в ломбард прикрасу, то повинні знати, що кошти отримаєте тільки за метал, а каміння буде для ломбарду приємним «бонусом». І іноді на цьому «бонусі» ломбард заробляє дуже добре. Звичайний користувач прикрас може й не уявляти вартість камінців, які сяють в прикрасі. Тож краще каміння вилучити й зберегти до кращих часів.

У декого є прикраси без проби та клейма майстра, тому що були виконані на замовлення приватними не сертифікованими ювелірами, чи прикраси без належних сертифікатів. Звісно вартість таких прикрас відразу нижча. Як можна підтвердити цінність цих виробів?

Дуже слушне питання. Дуже часто людина хоче виставити прикрасу на аукціон, а документи втрачені. Є національний орган, який займається перевіркою, клеймуванням та видачею належних документів за українськими стандартами – це Державна пробірна Палата України. Але пройти процедуру в приватному запиті буде довше та дорожче, аніж зробити це з допомогою сертифікованого ювеліра. Кількість тих, хто бажає отримати документи в війну дійсно зросла. З документами прикраса більш захищена у вартості. Тож, купуючи прикраси, зберігайте  бирки, коробки, сертифікати. 

За яким принципом розраховується вартість дорогоцінних металів?

Мабуть, всі чули таке словосполучення, як тройська унція. Це загальноприйнята у банківській справі одиниця виміру цінних металів, яка становить 31,1034768 грамів.
Розглянемо на прикладі срібла. Срібло – відносно недорогий дорогоцінний метал. Станом на 24.11.2021 його вартість була 23,69 $ за тройську унцію – у кілька разів менша за вартість золота. Причина – більша його кількість у світі. Тому з одного боку інвестиції у срібло доступніші, а з іншого там може бути присутня гра як з акціями на біржі, коли заробляють досвідчені великі гравці, а інші просто є присутніми у цій піраміді. З золотом все стабільніше і більш прозоро прогнозовано. Ціна на золото у довгостроковій перспективі зростає. У 1995 році його можна було купити за ціною 160$ ​​за тройську унцію*, у 2018 вартість вже була 1300$, а у 2021 зросла до 1780$.
Загалом банківські резерви світових запасів становлять понад 30 тисяч тонн дорогого металу.

Як захистити себе від купівлі підробок?

Тільки пройшовши процедуру національної експертизи. Купуючи дорогі прикраси, обов’язково це робіть, бо навіть в магазині характеристики можуть не завжди відповідати дійсності. Зверніться хоча б на попередню консультацію, якщо дійсно хочете, щоб з часом вартість зросла. В разі інвестицій, більша частка вартості повинна бути у металі, камінні, а не в дизайні. Дизайн – то коли суто для себе, виключно як прикраса. Звісно з часом дизайн також має вартість. Але це вже коли прикраса стає антикварною, або має «зіркову» історію.

https://www.facebook.com/korolyek
https://instagram.com/roianovakatsan

Поділитись