Наталія Каплун. Підсумки поїздки на сесію ООН
В березні Ви побували в Америці на 67-й сесії ООН, яка проходила в місті Нью-Йорк. Це була важлива поїздка. Ви були однією з членів незалежної делегації українських жінок. Як цього року приймала вас Америка, як приймали інші делегації, вважаючи ситуацію в Україні?
На шляху до Америки ми розуміли, що наша делегація та її місія особливі. По-перше, в нас є, вже знайомий Америці, аксесуар — жовто-блакитна квітка. Тому нас відразу ідентифікували – підходили, обіймали, підтримували словом… Були сльози, були щирі побажання перемогти та відстояти нашу Україну. Це відчувалось повсюди де б ми не були – чи то кав‘ярня, чи то офіційний візит, прогулянка по парку, або в сквері…
А делегація від країни-агресора була? Були якісь суперечки, чи то сутички?
Ні. Росіян не було. Лише на одному заході наші представниці почули розмову російською і зрозуміли, хто за тим столиком. Одна з наших членів звернулася до того росіянина з питанням: «Як Вам спиться? Як Вам вбивства наших дітей та бомбардування мирних міст?» Він нічого не відповів. Просто схилив нижче голову та відвів очі.
Щодо заходів. Які заходи Ви відвідували і яка була їхня складова – місія, мета?
Розповім про головні.
Наш паралельний захід, модератором якого була Голова Наглядової ради ГО “ГЕОПОЛІТИЧНИЙ АЛЬЯНС ЖІНОК” принцеса Анжеліка Ярославська-Сапега, де кожна з нас мала слово, а спікери, серед яких була Світлана Саламатова – голова нашої делегації, висвітлювали теми у більш розширеній доповіді. Головна тема була — розмінування територій. Це тема, яку вже не один рік лобіює принцеса Анжеліка. Також висвітлювалось питання дітей, які були незаконно вивезені за межі України на територію країни-агресора.
Друга велика подія була в залі, куди приходить генсек ООН Антоніу Гутерреш вислухати людей, які мають до нього питання. Нам вдалося всією делегацією потрапити до зали та виступити зі своїм запитом. Це не було питання. Це була інформація, яку ми хотіли донести Генсеку та присутнім в залі делегаткам різних країн. Слово взяла Світлана Саламатова. Говорила про катастрофу в країні, як наслідок агресії. Про величезні ризики вибухів, внаслідок замінування величезних територій, та їх непридатність до життя. Про те, що люди вимушені покидати рідні домівки та помирати на чужині. На заході були присутні жінки з країн, де панує безправ‘я, де жінка не рахується за людину. Звісно, ці жінки більш глибоко розуміють що таке агресія, тому й реакція співчуття була набагато глибшою та щирішою. Найгучніші аплодисменти були для нашої делегації. Я розуміла, що аплодують не просто нам, що аплодують героїчній Україні.
Але ж нам потрібні не просто оплески, на просто слова співчуття. Нам потрібні конкретні дії, конкретна допомога. Чи отримали ви ту допомогу, на яку розраховували?
Мова велась про гуманітарну допомогу, військову, про медичну. Ми виходили з транспарантами “Stop the war” до будівлі ООН, до нас доєднувалися місцеві волонтери, українські біженці.
Був захід в Таймс Сквер. Ми намагалися достукатися до сердець американців.
Кожна з нас мала свій фронт роботи та відвідувала заходи за своєю ділянкою роботи. Домовленості є, але ще потрібно багато працювати, вести перемовини та доводити їх до позитивних результатів. Багато нових проєктів у нашої організації та в кожної з нас.
Скільки вас було в делегації?
Вісімнадцять осіб. Шестеро безпосередньо їхали з України, а інші –наші переселенки, які виїхали до різних країн та там займаються громадською та волонтерською діяльністю.
Про персоналізацію та делегування обов‘язків. Яка ділянка відповідальності була ланкою Вашої відповідальності?
Може не сама велика, але важлива.
Я є віцепрезиденткою ГО “ГЕОПОЛІТИЧНИЙ АЛЬЯНС ЖІНОК” та ще я членкиня всіх п‘яти делегацій українок в ООН. Тобто в темі з самого початку. Всі ці роки я займаюсь комунікаціями, піаром, маю свій телевізійний проєкт “ЖІНОЧЕ ОБЛИЧЧЯ УКРАЇНИ” на волонтерському каналі Я-UA, де висвітлюю тему жіночого партнерства та лідерства. Й не тільки. Моя місія – показати справжню українську жінку: сильну, активну, добру та красиву. А дівчата давно вже мене називають наставником. Мабуть, так і є.
З чим ви повернулись в Україну? Наскільки візит до Нью-Йорку був ефективним?
Якщо порівняти з попередніми поїздками, не враховуючи два роки в форматі онлайн під час пандемії, ця – найперспективніша, як на мій погляд .
Наталія Каплун
Віцепрезидентка ГО “ГЕОПОЛІТИЧНИЙ АЛЬЯНС ЖІНОК”, членкиня п’яти делегацій українських жінок в ООН.
Підприємиця, телеведуча та авторка книжок “Я — СОНЦЕ” та “Азбука ресурсної жінки”. Амбасадорка Cosmo Lady.