Наталія Роянова-Кацан в проєкті Cosmo Lady “Бесіди ProУкраїнське”

В проєкті Cosmo Lady “Бесіди ProУкраїнське” ми спілкуємося про український бізнес, про українське виробництво, про українську культуру, про українські традиції, про українських патріотів. Все про українське

– Сьогодні про українське ми поговоримо з пані Наталією Рояновою-Кацан. Український ювелір, майстриня, яка створює неймовірні прикраси, предмети інтер‘єру, сувеніри як за власними ескізами, так і за ескізами-забаганками замовника. Прикраси на будь-який смак та розмір гаманця.
Пані Наталя, вітаю!

– Добрий день!

Як в умовах сьогодення вдається працювати? В умовах відключення світла. Знаю, що ти продовжуєш працювати при світі ліхтарика…

– Так. Дуже складно, але ми не здаємося. Працюємо, коли дають світло, навіть вночі. Ми повинні працювати та підтримувати нашу економіку. З перших днів було прийнято рішення продовжувати справу. Це не тільки моє рішення, не тільки моєї сім‘ї, а й моєї команди Jewelry Royans. Хлопці, з якими я працюю, нікуди не виїзжали. Ми рухаємося далі. Ми стійкі. Працюємо на замовлення. Розробили перед Новим роком колекцію жовто-блакитних браслетів з патріотичними гаслами: “Мрію не знищити», «Слава Україні!», “З Україною в серці»… Ось вони.

– Шкіряні браслети неймовірної краси! Знаєш, від них така потужна енергія, неначе від прапора, розписаного захисниками та патріотами.

– Так. Ми розробляли колекцію для хлопців та дівчат, які захищають нас в лавах ЗСУ та для патріотів. Це в мене програма від благодійного фонду. Частково подарували, частково зробили на замовлення.

– Я так розумію, що навіть, якщо вони продаються, то частка коштів йде на благодійність.

– Так. Майже всі кошти ми перераховуємо на потреби ЗСУ.

– Наталочка, ти сама кримчанка. В якому році ти переїхала до Києва?

– В 1999-му.

– В тебе там батьки?

– Так. В Криму живуть батьки, старша сестричка. Я переїхала до Києва наприкінці 90-х, а з 2002 року вирішила працювати в ювелірній сфері. Почала з процесу за верстатом – пиляла, монтувала, полірувала…

– А чому? Чому молода дівчинка вирішила сісти за верстат?

– Змалечку я малювала. Мені це подобалось. Ювелірна прикраса спочатку створюється в малюнку. Я занурилась в історію та процес створення прикрас. Коли я сіла за верстат вперше, то не могла відірватися до дев‘ятої вечора. Це мене так захопило, що я більш на про що не могла думати. Потім я зрозуміла, що можу сама створювати прикраси такі, яких немає ще.

– Тобто шлях від учня до майстра?

– Так. Я в цій сфері вже 20 років. Досягла рівня 3D-майстра ювелірних прикрас. Отримала освіту 3D-дизайнера в академії дизайну. Щоб досягти високого рівня, потрібно інвестувати кошти в себе – в оставте, в розвиток, в команду…

– В тебе своє виробництво?

– Звісно. В нас своя майстерня, де ми створюємо ювелірну красу.

– Твої рідні залишились в Криму? Що там в них зараз?

– Я дуже сумую за батьками. Ми зараз не можемо побачитися, спілкуємося по телефону, по відеозв‘язку. Я впевнена, що влітку ми всі поїдемо в Крим. В мене дуже хлібосольні батьки і родичі, яких в Криму дуже багато.

– Ти віриш, що скоро Крим буде знову українським?

– Не твльки вірю. Я знаю! Інакше бути не може. Це моя Батьківщина, яка зараз тимчасово в полоні.

– Стосовно виробів. Вважаючи обставини часу, ти перейшла на більш бюджетні вироби, матеріали. Ювелірні прикраси не можуть цілитися задешево, тому, що це робота майстра. Але все ж таки ти маєш пропозиції на будь-який бюджет споживача.
Що зараз має попит?

– Зараз ми працюємо як з білим золотом, так і зі сріблом. Срібло, покрите родієм та емаллю, виглядає дуже сучасно. В кольоровій емалі можна відтворити патріотичні мотиви. Жовто-блакитна емаль на прикрасах зараз в тренді. Перші три місяці після повномасштабного вторгнення було дуже складно. Замовлень майже не було. Потім люди зрозуміли, що потрібно жити далі, радіти дрібничкам, купувати подарунки. Це так важливо. Прикраси – це емоції! Коли тобі дарують ось таку каблучку і запитають: «Ти вийдеш за мене?»… Прикраси – це кохання. Життя продовжується.

Безперечно зараз всім дуже важко, але нас наповнює потужна сила віри в наше майбутнє, в нашу країну. Ми навчилися радіти дрібничкам. Зараз люди дарують собі нові прикраси, перероблюючи старі. В нас дуже багато таких замовлень. В такому випадку замовник витрачає тальки на роботу майстра.

– Тобто, якщо в мене є прикраси, які я багато років не одягаю, які дісталися в спадок і вже застаріли, я можу прийти до тебе і ти зробиш з них щось сучасне і актуальне?

– Так. Будь-якій прикрасі можна надати нове життя, нову форму, новий колір. Прикраса не може бути старомодною.

– Скільки часу потрібно для створення нової прикраси? Які терміни виконання замовлення?

– В середньому два тижні. Зараз ми трохи залежні від енергопостачання, але працюємо і вночі,щоб дотриматися термінів.

– Якщо наші хлопці в ЗСУ вирішили своїм дівчатам зробити пропозицію, вони можуть до тебе звернутися?

– Можуть і звертаються. Наші хлопці замовляють обручки з дуже зворушливими гравіюваннями. Просто слова до сліз, а серце радіє, що незважаючи на складні умови, вони такі щирі, людяні, мужні.

– Твій бренд – це зареєстрована торгова марка України?

– Так. Я не довго думала і назвала бренд Jewelry Royans? Роянова — моє дівоче прізвище. Тому Royans.

– Твоя мета на сьогодні і як ти її будеш досягати?

– Моя мета не є однорічною. Моя мета — постійно розширюватися і масштабувати. Хочеться зробити щось знакове. Зараз я працюю над створенням статуетки. Це фігурка дівчинки – Мілани з Маріуполя, яка притискає до свого плюшевого ведмедика до свого серця. Ця статуетка присвячена всім діткам війни. Це предмет інтер’єру, який буде як кабінетний меморіал пам‘яті. Це сумно, але це наша історія, яку ми маємо передавати нащадкам. Це є символом любові до свого рідного. Наші діти щиро люблять свої іграшки і міцно тримаються за них, а ми, дорослі, міцно тримаємося за свою землю. Ми нікому її не віддамо! Нас ніщо не може зламати.
Я вірю, що попереду квітуче майбутнє України.

– Я якось дивилася на твої прикраси і уявляла їх десь на червоних килимах, на зірках оскароносних прем‘єр.

– Все це буде після нашої перемоги, з настанням миру. Всі ви будете носити найкращі прикраси.

– Ми віримо, що про українське буде говорити й знати увесь світ, що українське будуть носити в усьому світі. Щоб те, що зробила і робить сьогодні Україна, було прикладом, який увійде у світові підручники історії. Нової історії. Дякую, Наталко!

Наталія Роянова-Кацан
Ювелір, майстер-реставратор, 3D-дизайнер ювелірних прикрас.

https://www.facebook.com/korolyek
https://instagram.com/roianovakatsan

Відеографія: Dmitry Excalibur
https://www.facebook.com/holidaytuse

Дякуємо ресторану Файна Фамілія за гостинність!

Поділитись