Ірина Одинцова. Про права та міжнародний захист

Кожна людина має право на захист своїх прав та свобод як на території України, так і поза її межами.

В міжнародному праві  адвокат виконує особливу роль. Саме вирішенням конфліктів з міжнародного приватного права і займається  кандидат юридичних наук, член-кореспондент академії правових наук України, член Українсько-американської асоціації юристів України, адвокат з міжнародного права Ірина Одинцова.

Пані Ірино, Ваша діяльність на сьогодні зосереджена  на наданні міжнародно-правової допомоги українцям за кордоном. Як з Ваших спостережень змінились пріоритети людей за час війни та яким чином це відобразилось на можливості реалізації їх законних прав поза межами країни? 

Дійсно відбулися дуже суттєві зміни, оскільки на перше місце постали питання сімейного та цивільного  права, забезпечення безпеки життя та здоров’я членів родин. Зараз багато людей звертаються за допомогою з питань міжнародного права, яке регулює приватно правові відносини. Адвокат з міжнародного права має здійснювати правове забезпечення та вирішувати спори пов’язані з міжнародним правом. Окрім того,  я завжди приділяю ключову увагу забезпечення верховенства права та дотримання прав жінок та дітей, адже з урахуванням сьогодення, саме вони найбільш обмежені в можливості доступу до захисту своїх прав.

Також зараз чималий відсоток наших справ – це розірвання міжнародних шлюбів, бо наразі йде велика перевірка на міцність родин. Та не дивлячись на те, що ситуація в країні докорінно змінилася, ми продовжуємо працювати та вчасно надавати правову допомогу. 

Які існують відмінності в укладенні шлюбу з іноземцем та що повинна знати українська жінка, коли вирішила взяти шлюб з іноземцем, задля забезпечення власного правового становища закордоном? 

Ситуація залежить від країни, на території якої укладається шлюб. В першу чергу потрібно, перевірити документи, які подаються для укладення шлюбу, щоб в подальшому житті не виникли підстави для визнання шлюбу недійсним. На мою думку, жінки мають більш ретельно підходити до питання шлюбу з іноземцем, оскільки жінка має дбати про свої права та права дітей. Я рекомендую жінкам, які укладають міжнародні шлюби,  знати свої права та по можливості укласти шлюбний договір який у європейських країнах не викликає ніякого здивування. Також при укладанні шлюбного договору жінка має перевірити усі його умови,  особливо якщо обранець змінює місце проживання заради цього шлюбу,  щоб чітко розуміти гарантії їхніх майбутніх дітей та її самої. 

Чи потрібно займатися питаннями щодо визначення місця проживання дитини з одним з батьків після  розірвання шлюбу за міжнародним правом?

Такі питання безумовно потребують вирішення,  адже якщо дитина проживає з одним з батьків та у нього виникає необхідність вивести дитину за кордон,  йому потрібно отримати рішення суду про визначення з місця проживання дитини з одним з батьків. Тому  вчасне займатися питаннями щодо визначення  місця проживання дитини може запобігти непередбачуваним ситуаціям в ряді випадків. 

На початку воєнних дій в Україні  діяло правила вивезення дітей без будь-яких дозволів з боку іншого опікуна, тому  за останній рік це стало однією з актуальних проблем. З початком  війни було вивезено за кордон багато дітей без належних документів, а зараз часто один з батьків звертається з проханням допомогти повернути дитину, у зв’язку з тим що інший опікун не повертає дитину на територію її  постійного місця проживання.

 Згідно Конвенції про цивільно правові аспекти міжнародного викрадення дітей, дитина яка  незаконно вивезена і утримується одним з батьків на території іншої країни, за заявою може бути повернута на територію свого постійного місця проживання. 


Чи займаєтесь Ви питаннями спадкування у міжнародному праві?

Так. Ми займаємося складними спадковими питаннями та вирішенням конфліктів, пов’язаних з ними. Зараз переважно звертаються громадяни України,  які проживали на території інших держав та у яких виникла проблема у реалізації спадкових прав на території України.

 Часто до нас  звертаються іноземці та громадяни України, які мають посвідки на проживання на території інших країн, та у них виникли права спадкування на території України. Зараз процес оформлення спадкових прав ускладнився, що потребує значно більшого часу.

Яка на даний час ситуація з громадянами, які були вимушені переїхати з тимчасово окупованих територій? Яким чином вони можуть реалізувати своє право на захист? Чи допомагаєте Ви таким людям?

В цей момент на окупованих територіях існує значна проблема з визнанням факту смерті, народження або проживанню однією сім’єю, адже державні органи, які займалися даними питаннями не діють. Саме з цих питань маємо найбільшу кількість звернень за правовою допомогою.

Також часто люди з окупованих територій втрачають документи. Тому я раджу відновлювати їх якнайшвидше, щоб не позбавити себе можливості належної реалізації власних прав та свобод.

Ірино, окрім адвокатської діяльності Ви активно займаєтесь власними науковими проєктами. Нещодавно Ви стали членом Українсько-американської асоціації юристів, які Ваші  наступні плани?

 За рік війни в Україні знищено понад двох тисяч шкіл та чимало дітей обмежені в  можливості здобути освіту належним чином. Подолання освітньої кризи зараз – це запорука того, що ми зможемо зберегти ціле покоління. Саме проєктами забезпечення базової освіти та грамотності я займаюсь в рамках діяльності міжнародної організації. На даний час разом із канадськими та американськими партнерами розроблюються  програми для покращення освітньої кризи в період війни.  Мені відомі американські компанії, які успішно працювали з українськими партнерами в космічній галузі, деякі з них були всесвітньо відомими проєктами космічної програми НАСА, яка до цього часу не втратила зацікавленості в партнерських відносинах з Україною. Це є основною метою –  налагодити постійні зв’язки, які були б здатні підтримати українську промисловість. 

 Я пишу наукові статті та коментарі до українського законодавства, та занепокоєна станом реалізації прав і свобод громадян України в умовах воєнного стану. Я беру участь у міжнародних заходах, присвячених цим питанням, оскільки вважаю це основою забезпечення верховенства права.

https://instagram.com/advocates_coldman?igshid=YmMyMTA2M2Y=

www.advokkat.com.ua

+380962340590

м. Дніпро, пр. Б. Хмельницького, 7

Поділитись