Андрій Ніколаєнко. Про судинні патології та варикоз. Сучасна діагностика та лікування.

Усі ми звикли до ідеальних картинок у соціальних мережах та навіть не задумуємося що за ними стоїть. Якщо в нас є якісь недоліки, ми вміємо вдало їх маскувати за допомогою одягу та інших сучасних хитрощів.

 Приховати та замаскувати можна будь-який дефект, але деякі не потрібно приховувати, їх потрібно лікувати, адже пізніше вони можуть призвести до серйозних проблем зі здоров’ям. Саме лікуванням таких естетичних недоліків  займається лікар-флеболог Ніколаєнко Андрій Сергійович, з яким ми поспілкувались.

Лікар-флеболог– це фахівець, який займається діагностикою, лікуванням та профілактикою судинних захворювань, зокрема захворювань вен.

Захворювання вен та інших кровоносних судин стало стабільним явищем у сучасному суспільстві, внаслідок цілого ряду причин. Статистика свідчить про збільшення кількості звернень пацієнтів до флеболога з захворюванням вен і підвищення інтенсивності цієї патології. Близько половини жителів нашої країни дізнаються про наявність  варикозу. Навіть люди молодого віку не є виключенням у цій сумній статистиці.

Скажіть, будь ласка, які перші симптоми варикозу та чи можна на перших стадіях йому запобігти?

 Перші симптоми варикозу можуть включати:

появу павутиновидних вен (телеангіектазій) на шкірі;

відчуття важкості та втоми в ногах.

Якщо варикоз не ліквідується, він може прогресувати до симптомів, таких як набряк ніг, біль, зміна кольору шкіри та поява трофічних змін (виразок).

Щоб запобігти варикозу на ранніх стадіях, я рекомендую: 

підтримувати здорову вагу тіла;

уникати тривалого статичного положення (що є негативною стороною багатьох професій, навіть хірургів);

регулярно виконувати фізичні вправи (плавання – ідеальне рішення);

уникати незручного взуття та високих підборів, яке створює додаткове навантаження на судини ніг;

якщо Ви у групі ризику, ваша робота “на ногах”, ви професійний спортсмен або відчуваєте перенавантаження – одягайте компресійну білизну для зменшення тиску. Підібрати оптимальний рівень компресії та вид білизни допоможе лікар-флеболог.

Чим варикоз, окрім естетичних проблем, є небезпечним?

Ускладнення варикозу можуть стати дуже серйозними, тому важливо дотримуватися рекомендацій лікаря та здійснювати необхідні профілактичні заходи. 

Слід звертати увагу на будь-які зміни у симптомах та звертатися до лікаря при першій нагоді для проведення вчасного лікування та запобігання подальшого прогресування хвороби.

Найнебезпечніші:

Тромбофлебіт (запалення вен з утворенням тромбів). Це стан, коли тромби утворюються у венах і перешкоджають нормальному кровообігу. Це може призвести до болю, набряку, запалення вен і навіть смерті пацієнта.

Трофічні виразки. Це раньові дефекти шкіри, які утворюються через погіршення кровообігу в венах. Виразки складно піддаються лікуванню та часто інфікуються, що ускладнює процес одужання.

Які причини виникнення варикозу? 

Варикозна хвороба – це розширення та деформація поверхневих вен, як правило, нижніх кінцівок в наслідок клапанної недостатності. Змінені вени втрачають здатність у повному об’ємі транспортувати кров у зворотньому напрямку до серця.Це одне з найрозповсюдженіших захворювань сучасності.

Варикоз має безліч причин виникнення, але зазвичай потрібно поєднання таких факторів як:

генетика, адже варикоз не передається від матері до дитини, але схильність до захворювання може бути спадковою;

статеві особливості (жінки частіше страждають від варикозу, і це пов’язано зі змінами рівня гормонів під час вагітності, менструації та менопаузи);

надмірне вагове навантаження (зайва вага може створювати додатковий тиск на вени ніг);

періоди тривалого стояння або сидіння, характер роботи такі як  “на ногах” протягом довгого періоду;

недостатній або надмірний рівень фізичної активності;

деякі серцево-судинні захворювання та гормональні порушення.

Чи можна запобігти варикозу, якщо це є генетичний наслідок?

Якщо у вашій родині є хворі на серцево-судинні захворювання та (або) варикозне розширення вен, ризик розвитку варикозу вищий. Це відбувається через часте успадкування анатомічно “потоншених” стінок судин, які не витримують тиску крові та розширюються.

Запобігти розвитку захворювання у такій ситуації складніше, але можливо.

Пацієнтам з групи ризику я рекомендую відвідувати лікаря-флеболога або судинного хірурга хоча б 1 раз на рік – профілактично для контролю стану судин та роботи клапанів. Ведіть здоровий спосіб життя. Займайтесь  спортом, але не перенавантажуйтесь. Киньте палити, якщо до сьогодні цього ще не зробили. Носіть зручне взуття з невеликим підйомом на підборах до 4 см.

Якщо помітили перші прояви хвороби, не маскуйте проблему одягом. Варикоз – не про естетику, а про здоровʼя і нормальне повноцінне життя!

Ніколаєнко Андрій Сергійович, лікар, судинний хірург, флеболог. Завідувач відділення судинної та реконструктивної хірургії Сумської обласної клінічної лікарні. Кандидат медичних наук (PhD – доктор філософії).

м. Суми, вул. Троїцька, 48

тел. +380997349741

https://www.instagram.com/dr_andrii_nikolaienko/

Поділитись