Інна Станішевська

Бізнеследі, меценат та благодійниця, яка в березні побувала в Америці у складі незалежної делегації українських жінок в ООН

Інно, які враження від перебування в залі Конгресу та чи конструктивною була 67-ма сесія для України?

 Вважаю, що ООН на сьогодні не є тією організацією, яка б могла суттєво вплинути на ситуацію в нашій країні. П‘ять країн, які є ключовими гравцями, формують нинішній світовий порядок – впливають на “долю людства”, працюють в застарілому правовому міжнародному полі, яке базується на пакеті документів, де прописані гарантії країнам-засновникам. Одна з цих п‘яти країн — Росія. Хоча вона сама себе оголосила правовим спадкоємцем Радянського Союзу, який був у складі ініціаторів гарантій безпеки. З 1 квітня цього року Росія безперешкодно головує у Радбезі ООН. Й, звісно, не забарилася використати “службове становище” у власних інтересах, скликавши 5 квітня неофіційну зустріч у Раді безпеки. Її було присвячено питанню дітей, незаконно вивезених з України до РФ. У російському викладенні це цинічно зветься “евакуацією із зон конфліктів”. На цьому засіданні по відеозв’язку виступила російська “уповноважена з прав дитини” Марія Львова-Бєлова.
Великобританія та США заблокували трансляцію засідання на сайті ООН, а посол США в ООН Лінда Томас-Грінфілд заявила, що завдяки цьому Львова-Бєлова не мала “міжнародної трибуни для поширення дезінформації та спроб захистити свої жахливі дії в Україні”.
Під час виступу “уповноваженої” керманича країни-агресора залу засідань Радбезу демонстративно покинули посли США, Великої Британії, Албанії та Мальти.

Світ спостерігає за цим свавіллям, але у правовому полі не поспішає робити рішучі зміни для того, щоб зупинити зло, яке вчиняє агресор. Це як якийсь глухий кут. Чи є вихід з цього лабіринту?

Хоча світові лідери стверджують, що у міжнародному правовому полі немає можливості впливу на ситуацію, але ж свого часу шлях вирішення подібного було знайдено. Я маю на увазі «Китайський» шлях, коли в 1971 році з ООН виключили Китайську Республіку (те, що ми сьогодні знаємо як Тайвань) і замість неї віддали це місце КНР, яка сьогодні існує. “Південноафриканський” реальніший за попередній – Генасамблея ООН свого часу схвалила резолюцію про невизнання повноважень апартеїдного уряду Південної Африки.
А юридичний шлях – це звернення до комітету з повноважень у Генасамблеї ООН, до котрого входять дев’ять країн, і там немає права вето, а склад оновлюється щороку. Я переконана, що українська сторона змогла б набрати більшість голосів у цьому органі, таким чином не визнати повноваження російської делегації, позбавивши її можливості брати участь у роботі ООН взагалі та в Раді безпеки зокрема.

Ви, не зважаючи на величезні збитки, які понесли внаслідок руйнування об‘єктів на окупованих територіях, продовжуєте підтримувати економіку України, працюєте, активно надсилаєте грошову допомогу на потреби ЗСУ. Звідки берете сили?

Моя сила – це та лють, яка спалахнула разом з цією війною, з руйнуваннями та кровопролиттям. Я буду протистояти злу. А зло – це не тільки зовнішній ворог. Це й внутрішній. Всередині країни нам потрібно побороти корупцію та недосвідчену байдужість деяких громадян. Нам потрібні ефективні реформи. Ну і звісно повне вигнання прихильників «руського міра» з наших земель. Поки вони серед нас, спати спокійно ми не зможемо. Кожен українець має обрати один шлях — український. Тим, кого ваблять інші шляхи, не місце на нашій землі. Ми здобудемо перемогу. Попереду ще багато викликів, боротьба, відбудова. Вже зараз ми з друзями об‘єднуємось та працюємо над питаннями розмінування та відбудови.

Поділитись